Blíží se konec fixace – co mě čeká dál?

21. 6. 2016 | Hypotéky

Jistě si vzpomínáte, že když jste podepisovali smlouvu o hypotečním úvěru, mnohokrát zaznělo slovo fixace a také oznámení, na jak dlouhou dobu je nastavena. A teď se to období chýlí ke konci.

Fixace je časové vyjádření období, po které vám banka nemůže změnit výši úrokové sazby. Jinak se vystavuje riziku ukončení celého obchodu ze strany klienta. A banky si samozřejmě velice dobře hlídají, aby nedošlo k předčasné změně.

Konec fixace je určitě dobré si někam poznačit, ideálně do kalendáře nebo telefonu, který vám alespoň 3 měsíce předem připomene, že tato situace nastane. Pokud tento krok uděláte, budete mít vždy dostatek času na to, aby hypoteční specialista, se kterým spolupracujete, měl prostor na zpracování a předložení nejlepší možné nabídky pro vás. Já například pracuji tak, že tento termín klientům hlídám a vždy je včas upozorním.

Podle nabídky, kterou obdržíte, se můžete rozhodnout, co bude dál. Máte v podstatě tyto možnosti:

  1. Nabídka od konkurenční banky pro vás bude natolik zajímavá, že se okamžitě rozhodnete ji využít a tedy zahájíte potřebné kroky pro tzv. refinancování hypotečního úvěru k vybrané bance. Plynulost celého procesu a zajištění veškerých podkladů by měl opět pohlídat hypoteční specialista.
  2. Počkáte na nabídku úrokové sazby pro další období od současné banky. Tato varianta s sebou nese jedno velké riziko – vaše současná banka vám výši nové úrokové sazby může sdělit i 14 dní a méně před uplynutím termínu, do kdy je možné hypotéku převést jinam. Pokud byste s její výší nesouhlasili a chtěli banku změnit, za takto krátký časový úsek to skoro nemáte šanci stihnout.
  3. Necháte si zpracovat nabídky od jiných bank, vyberete si tu, která vám nejvíce vyhovuje a pokusíte se v současné bance vyjednat stejné podmínky. Tato varianta velice často naráží na neochotu současné banky vám sdělit novou výši úrokové sazby. Její oznámení odkládájí a opakuje se situace popsaná v předchozím bodě. Navíc také vyvstává otázka, zda chcete zůstat u banky, která vám odmítá vyjít vstříc.

V rámci celého procesu refinancování je důležité, vždy zvažovat, zda se vám to opravdu vyplatí nebo ne. Jestli by vás převedení úvěru jinam, nakonec nepoškodilo.

Ve všech zmíněných situacích vám umím poradit a najít řešení.

Máte dotazy? Jsem zde pro vás.