Dlouho očekávaný krok ze strany ČNB je tady. Co to tedy znamená v praxi? Pro žadatele o 100 % hypotéku bude poslední možnost do 30.9.2016. Od následujícího dne, tedy od 1.10.2016 budou banky poskytovat pouze hypotéky do 95% LTV. Od dubna 2017 se situace ještě více změní – maximální možná hypotéka bude 90% LTV.

Navíc se do budoucna dá očekávat, že dojde na další omezení a hypotéky se budou poskytovat do maximálně 70% LTV.

Je tento krok ze strany ČNB správný? Proč to vlastně dělají?

konec 100% hypoČNB je primárně dozorový orgán, který má za úkol předjímat, kam se bude finanční trh vyvíjet. Netvrdím, že mají vždy pravdu. Snaží se ochránit ekonomiku ČR a také zajistit její růst a dlouhodobou prosperitu. A toto nebude splněno, pokud budou všichni předluženi. S ohledem na aktuální výši úrokových sazeb si mohou velké hypotéky dovolit i lidé, kteří by na ně ještě třeba před 5 lety nedosáhli. Pokud by nastala situace, že se úrokové sazby vrátí na hodnoty z let minulých, způsobilo by to všem těmto lidem velké finanční problémy. Pravděpodobně by to znamenalo zvýšení počtů nedobrovolných dražeb, osobních bankrotů a lidí na hranici životního minima.

Na druhou stranu je zde spousta lidí, kteří po nějakou dobu všechny vydělané peníze investují do cestování, dalšího vzdělávání nebo třeba svého pohodlného života. Na vlastní bydlení nemyslí, protože nemají žádný důvod se touto problematikou zabývat. Takže si ani nevytvářejí rezervu. Ovšem tento stav se jednoho dne změní, najdou si skvěle placené místo a chtějí vyřešit otázku bydlení. Jenže se dostávají do problému, protože žádná banka jim už 100% hypotéku na nemovitost neposkytne a oni nemají žádné vlastní zdroje k pokrytí chybějícího LTV.

Můj názor na toto téma posledních dní je takový, že hypoteční úvěry na 100% LTV by měly zůstat zachovány, jen by se měly zpřísnit podmínky jejich poskytnutí. A také samozřejmě, a to platí stále, by všichni měli ke svým vlastním prostředkům přistupovat zodpovědně, bez ohledu na věk.

Máte dotazy? Jsem zde pro vás.