Za chvíli budou Vánoce a ze všech stran se na nás doslova valí nabídky různých půjček. Samozřejmě s jednoduchým vyřízením, snadným splacením a potenciálním příslibem, že všichni budu šťastní. A půjčku by měl dostat každý. Vždyť přece o nic nejde. Nebo ne?

Vánoce jsou obdobím, kdy v podstatě každý z nás chce udělat radost svým blízkým. Potešit je hezky zabaleným dárkem u vánočního stromečku a sdílet s nimi radost a slavnostní atmosféru. Jenže… V současné době, která je velmi zaměřena peníze, si spousta lidí zvykla, že by dárky měly být drahé, aby vůbec mohly udělat radost. A na to hřeší všechny společnosti, které půjčky poskytují. Natočí líbivou reklamu, jejímž hlavním úkolem je přesvědčit potenciálního klienta, aby si půjčku vzal a určitě u nich. Že návštěvy usměvavé paní, která za vámi přijde na kávu a příjemné popovídání budou super nebo vám v reklamě slíbí, že vás rozhodně dusit nebudou, případně máte půjčku “natotata” a různé jiné. Nic to přece není.

A proč si myslím, že tento typ úvěrů je naprosto nevhodný?

Těch důvodů je několik:

  1. Šílené sazby RPSN – určitě jste se již setkali s tím, že vám někdo říkal, jak důležitý tento údaj je. A kam až byste řekli, že se může vyšplhat? 150% p.a.? 300% p.a.? 1000% p.a.? Jeho výše může dokonce být i 535.615% p.a.!!! Teď si nedělám legraci. Tento údaj je možné nalézt v sazebníku společnosti ZAPLO Finance s.r.o., do kterého jsem se dívala 7.11.2016. To je docela velké číslo, nemyslíte? Bližší vysvětlení toho, co je to RPSN naleznete v mém úvěrovém slovníku.
  2. Obrovské přeplacení půjčených peněz – tento důvod úzce souvisí s výší RPSN.
  3. Vysoké poplatky – bez poplatku může být půjčka pouze první a to v rámci jejich marketingové strategie. Další případné úvěry mohou být již zpoplatněny.
  4. Následné problémy se splácením, případně exekuce – nezvládáte splácet včas, nakonec nemáte ani z čeho a velký problém je na světě.
  5. Velký stres – vše výše uvedené vás zatěžuje v různé míře. Pokud to dojde až k exekuci, je tomu přímo úměrná i výše stresu.

Co říci závěrem? Buďte zodpovědní a dívejte se, co podepisujete. Je také určitě na zvážení, zda je rozumné, brát si půjčku na vánoční dárky. Za mě rozhodně ne. Chápu, že chcete svým blízkým udělat radost. Ale i to jde zajistit bez toho, aniž by jste se vystavovali tak velkému riziku. Protože z čeho pak budete půjčku splácet? Všichni se přece umíme radovat z maličkostí. A budou přece Vánoce.

Co je to RPSN?
RPSN (roční procentní sazba nákladů) vyjadřuje, kolik vás celkem stojí úvěr. Je to tedy celkový souhrn za úrok, poplatky a pojištění.

Příklad z praxe

Pro ilustraci uvádím příklad, jak může nabídka úvěrové společnosti vypadat. Je zde i vyčíslený přeplatek. Posuďte sami, zda je to opravdu vhodná cesta…

Nabídka půjčky RPSN

Pokud máte dotazy, ozvěte se. Jsem zde pro vás!